PŘECHOD NA NOVÝ STANDARD VYSÍLÁNÍ DVB-T2

DVB-T2 je nový nastupující standard digitálního televizního vysílání prostřednictvím sítě pozemních vysílačů. V budoucnu tento standard nahradí současné DVB-T.

ZENES antény

DVB-T2 je nový standard digitálního pozemního televizního vysílání, který má na území České republiky v roce 2021 zcela nahradit současný standard DVB-T.

Přechod z DVB-T na DVB-T2
Stávající televize nebo set-top boxy, které jsou schopny přijímat DVB-T nebudou schopné přijímat signál v DVB-T2.
Stejně jako v DVB-T i v DVB-T2 jsou programy seskupovány do tzv. multiplexů

I když máte novější zařízení vyrobené před rokem 2017, které podporuje standard DVB-T2 s kódováním MPEG4, na českém trhu budou fungovat pouze přijímače, které k tomu všemu zvládají nejnovější kódování HEVC

Pozemní digitální televize Znojmo ZENES

DVB-T2

Týká se mě to?
Ano, pokud přijímáte televizní signál pomocí antény. Každá domácnost má nastavení přijímání TV signálu velmi individuální. Změna se netýká těch, kdo přijímají satelitní nebo kabelové vysílání nebo využívají IPTV.

Televizní signál přijímám přes satelit, kabel nebo IPTV.
Pokud přijímáte signál jednou z těchto tří cest, potom přechod na DVB-T2 nemusíte řešit.

Televizní signál přijímám přes anténu.
U domácností, které využívají pozemní digitální vysílání (DVB-T), existuje již od 1. dubna 2018 alternativa v podobě příjmu DVB-T2. Toto vysílání je dostupné pro 98,7 % domácností v ČR a pokrytí se bude postupně zvyšovat. Pro příjem signálu DVB-T2 je nutné mít odpovídající zařízení, tedy televizor nebo set-top-box, který příjem tohoto signálu umožní.

Proč se to vlastně děje?
Vysílací spektrum je omezený zdroj, a aby se do něj „vešly“ všechny služby od všech poskytovatelů, je nutné tímto způsobem uvolnit prostor pro mobilní sítě 5. generace. S tím souvisí koordinovaný přechod na standard DVB-T2 z rozhodnutí vlády a na základě mezinárodních dohod.

Jaké programy je možné v DVB-T2 naladit?
Ke dni 8.1.2019 je možné přijímat 34 televizních programů v novém standardu digitálního vysílání DVB-T2. Programová nabídka bude postupně rozšiřována. Konkrétně se jedná o stanice:

Multiplex 11 – ČT1 HD, ČT2 HD, ČT24 HD, ČT Sport, ČT : D Déčko HD, ČT art HD

Multiplex 12 – Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool, Prima Max, Prima Love, Prima Zoom, Primi Krimi, Barrandov, Barrandov Kino, Barrandov Plus, Barrandov Family, Óčko, Óčko Star, Šlágr, Šlágr 2, Noe, Televize Seznam

Multiplex 13 – Nova, Nova 2, Nova Cinema, Nova Action, Nova Gold, Relax, Rebel, JOJ Family HD, KinoSvět, Prima Comedy Central HD, Polar, V1, Brno TV

Podpora ZENES Znojmo

Máte dotazy nebo potřebujete poradit?

Dejte nám na sebe telefonní číslo a my vám zavoláme zpět.

obchod@zenes.cz

ZENES adresa

Hvězdová 1730/23, 669 02 Znojmo

+420 515 224 420

ZENES facebook

facebook.com/FirmaZenes